Gadżety popkultury. Społeczne życie przedmiotów

Zbiór artykułów prezentujących wybrane, charakterystyczne dla współczesności przedmioty w świetle historii, estetyki i praktyk społecznych.

Autorzy starają się udowodnić, że rzeczy, przedmioty czy towary, nie tylko sytuują jednostkę w społeczeństwie, ale stanowią istotny element jej wizerunku, jako rekwizyty roli społecznej.

Książka ukazała się w serii „Popkultura i media”

„Lansując dziesięć lat temu karty kredytowe, angielskie banki obiecywały, że „They will take the waiting out of wanting”. Karty obietnicę tę spełniły i nadal ją rzetelnie spełniają. Jeżeli w kieszeni masz kartę kredytową (a jeszcze lepiej portfel kartami wypchany) – nie musisz już zwlekać z zaspokojeniem zachcianki aż zarobisz i odłożysz na nią wystarczającą sumę pieniędzy. Posiadacz karty kredytowej może powtórzyć za Juliuszem Cezarem: przyszedłem, zobaczyłem, zdobyłem…”

prof. Zygmunt Bauman, Karta kredytowa

„W pierwszej kolejności mam na myśli ogólniejszą kulturową koncepcję wędrowania, nawigowania i interaktywności – bo to urządzenie umożliwia właśnie kulturowe czynności przemieszczania się. W dalszej kolejności spojrzymy na historycznie zmienne cechy samego urządzenia – fascynującego samego w sobie. Zakończyć zaś warto pytaniem o to, czy użycie pilota na polskim gruncie istotnie różni się od sposobów korzystania w niego przez wywodzącego się z innego kraju globalnego telewidza”.

prof. Wiesław Godzic Pilot, czyli esencja telewizji

„Spójrzmy prawdzie w oczy. Uzależniliśmy się. Nie sposób dzisiaj prowadzić życia seksualnego bez przedmiotów. Jesteśmy wręcz nałogowcami przedmiotów związanych z seksem, a przedmioty związane z seksem nie sprowadzają się bynajmniej do rzeczy, które podnieceni, trzęsącymi się dłońmi wkładamy i nakładamy w trakcie stosunku. Nie sprowadzają się do rzeczy, których w kontekstach i okolicznościach seksualnych używamy – by tak rzec – dogłębnie i bezpośrednio”.
dr hab. Tomasz Szlendak Przedmioty i seks

Szczegóły:

Redakcja naukowa: Wiesław Godzic, Maciej Żakowski

Liczba stron: 336
Oprawa: miękka
Format: A5

Rok publikacji: październik 2007
Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-60807-03-3