Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u młodych osób?

Wyjaśniamy, czym jest niepłodność, dlaczego występuje tak często u młodych osób oraz jakie są jej najczęstsze przyczyny.

Niepłodność to już niemal powszechny problem u osób młodych, będących w wieku rozrodczym. Starania o dziecko mogą być bardzo trudnym i długim procesem. Jak pokazują badania, problemy z zajściem w ciążę ma aż 10 proc. młodych par, które marzą o dziecku. Przyczyny problemów mogą wystąpić zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Są też przypadki, że problemy mają oboje partnerów w tym samym czasie.

Czym jest niepłodność?

Mówimy o niepłodności, kiedy para będąca w wieku rozrodczym nie może doprowadzić do zajścia w ciążę mimo roku starań. W takiej sytuacji warto szukać pomocy w klinice, która specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz w zabiegach in vitro. Wbrew różnym powszechnym opiniom, niepłodność występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn.

Może wystąpić niepłodność pierwotna, gdy kobiecie nie udało się zajść w ciążę nigdy, a także niepłodność wtórną. Dotyka ona par, które podczas starania się o następne dziecko mają problemy, by doprowadzić do ciąży. Na szczęście niepłodność, w odróżnieniu od bezpłodności, można leczyć.

Przyczyny niepłodności u kobiet

Wyróżnia się różne przyczyny niepłodności, ale istotną kwestią jest też to, że młodzi nie spieszą się z tą decyzją. Proces starzenia się organizmu jest jednym z kluczowych czynników, który wpływa na układ rozrodczy i możliwość zajęcia w ciążę – przede wszystkim u kobiet. Najłatwiej jest zajść w ciążę kobietom w okolicach 25. roku życia. Jest to możliwe także po skończeniu 30 czy 35 lat, ale może okazać się znacznie trudniejsze.

Tymczasem przyszli rodzice najpierw chcą m.in. zdobyć dobrą pracę, ustabilizować swoją pozycję czy wybudować dom, by zapewnić maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Widoczny jest trend odsuwania w czasie starania się o dziecko. Jednak im dłużej para zwleka, tym może być jej trudniej zrealizować swoje plany o macierzyństwie.

Jednak niepłodność nie musi wynikać z wieku. Podczas diagnostyki stwierdza się także zaburzenia hormonalne lub problemy z owulacją. Może być ona także wynikiem różnych chorób – jak m.in. Endometrioza, anoreksja, zespół policystycznych jajników, torbiele i polipy na narządach rodnych kobiet, depresja czy cukrzyca. Problem mogą też stanowić nieprawidłowości w budowie – jak brak wykształconych narządów płciowych lub ich niedorozwój. Powodem bywają także urazy mechaniczne, operacje czy wypadki, operacje, w wyniku których

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u panów często wynika ze słabej jakości ich nasienia. Obniżone parametry nasienia mogą być spowodowane różnymi czynnikami genetycznymi czy środowiskowymi, ale mogą też być objawem jakiejś choroby albo efektem przyjmowania niektórych leków. Może być to również efekt wrodzonych zaburzeń genetycznych. Nie bez znaczenia jest także styl życia – niepłodność może być efektem złej diety, otyłości czy stosowania różnych używek. Wśród częstych przyczyn są też trwałe komplikacje po przebytych chorobach zakaźnych dzieciństwie. Na przykład jednym z powikłań świnki – może być obustronne zapalenie jąder, a finalnie ich zwłóknienie.

Bezpłodność z kolei to nieodwracalna niemożność posiadania potomstwa i u mężczyzn się jej nie leczy. By mieć dziecko, należy skorzystać z banku spermy lub użyć nasienia anonimowego dawcy – wtedy kobieta może zajść w ciążę metodą inseminacji lub in vitro. Niepłodność według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) to niezdolność do poczęcia dziecka przez 12 miesięcy regularnego współżycia (co drugi-trzeci dzień) bez używania środków antykoncepcyjnych. Niepłodność w Polsce dotyka 1,5 miliona par, a według statystyk u 30 do 40 proc. par jest spowodowana czynnikiem męskim. Jednak niepłodność, w odróżnieniu od bezpłodności, można leczyć.

W odpowiedniej klinice leczenia niepłodności należy wykonać serię badań, by znaleźć konkretną przyczynę i wdrożyć odpowiedni plan leczenia niepłodności. Warto również wiedzieć, że obecnie w Polsce realizowanych jest wiele programów wsparcia w zakresie leczenia niepłodności.