Joanna Kulesza. „Ius internet. Między prawem a etyką”
Wyjątkowa książka Kuleszy to pozycja z gatunki „nauki społeczne”, która porusza przede wszystkim fenomen Internetu. To pierwsze na naszym rynku wydawniczym opracowanie z pogranicza reguł etycznych i norm prawnych obowiązujących w sieci.
Jak funkcjonują cyberspołeczności?
Joanna Kulesza analizuje wykorzystywanie nowoczesnych technologii internetowych, omawia też ich zgodność lub rozbieżności z przepisami prawa polskiego oraz międzynarodowego, a także porusza zagadnienie norm etycznych. Ilustruje też zaburzenia porządków prawnych i daje dokładny opis tzw. regulaminów etyki. Dla fanów Internetu, ale także psychologii i socjologii jest to pozycja obowiązkowa.
Co jeszcze znajdziesz w książce „Ius internet. Między prawem a etyką”?
Okazuje się, że nasza cybespołeczność jest mocno rozdarta między prawem a etyką. W książce jest m.in. opis fenomenu Wikipedii, przykłady netykiety, różnych ruchów (m.in. Free Software Foundation oraz Creative Commons). Autorka podpowiada też, jakie rozwiązania etyczne mogą być skuteczne w przypadku różnych, często złożonych, problemów prawnych.
„Ius internet. Między prawem a etyką” to również okazja, by poruszyć zagadnienia wymagające regulacji prawnych – jak blogi oraz vlogi. Autorka wskazuje też inny, niezwykle ważny dla naszego bezpieczeństwa, temat, czyli zagrożenia dla prywatności i ryzyko utraty danych. Podpowiada, jakie rozwiązania byłyby odpowiednie, by dokonać niezbędnej regulacji cyberprzestrzeni – jednym z rozwiązań jest, według niej, koncepcja ius gentium.
Książka uświadamia nam, że kluczowe jest zdefiniowanie lub znalezienie norm etycznych wspólnych cyberspołeczności. Dzięki nim będzie można wypracować nowy porządek prawny, odpowiedni dla zmieniającego się świata i cyberprzestrzeni – czyli tzw. ius internet.
Doktor Joanna Kulesza – sylwetka autorki
Doktor Joanna Kulesza pracuje w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji. Ukończyła stacjonarne studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Uzyskała też stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa przyznany przez WPiA UŁ.
Na studiach była stypendystką Fundacji Roberta Boscha na Uniwersytecie w Regensburgu, uzyskała doświadczenie zawodowe m.in. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w Parlamencie Europejskim. Odbyła też staże podoktorskie, m.in. na Uniwersytecie w Cambridge. Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (START, Monografie), NYU i EUI, ICANN i RIPE NCC.
f: Kranich17 / pixabay