Kiła atakuje – objawy choroby
Kiła to schorzenie z grupy chorób wenerycznych i jedna z najpowszechniejszych chorób przenoszonych drogą płciową od zarania dziejów. Wywołuje ją bakteria krętka bladego, a jej objawy mogą być różne – czytaj więcej w artykule.
Kiła – bakteryjna choroba zakaźna przenoszona drogą płciową
Kiła (syfilis) to bakteryjna choroba zakaźna przenoszona drogą płciową, którą wywołuje zakażenie krętkiem bladym. Przedostaje się on do organizmu zwykle w wyniku kontaktu seksualnego. Wyróżniamy też kiłę wrodzoną, gdy do zakażenia dojdzie drogą przezłożyskową, jeszcze w łonie matki.
Zanim opracowano antybiotyki, kiła była bardzo poważną chorobą i szybko się rozprzestrzeniała – mogła doprowadzić nawet do śmierci. Dzisiaj nie jest tak groźna, jeśli zostanie szybko zdiagnozowana – nieleczona może doprowadzić do poważnych szkód w organizmie. Najczęściej dotyka ludność w krajach rozwijających się.
Kiła wtórna – dlaczego jest tak niebezpieczna?
Okres inkubacji trwa około 21 dni. Wczesne wykrycie choroby to podstawa, gdyż tzw. kiła późna to najgroźniejszy etap – rozwój baterii może doprowadzić m.in. do uszkodzeń układu sercowo-naczyniowego, układu mięśniowo-szkieletowego, narządu wzroku, a nawet układu nerwowego i mózgu. Krętki atakują też narządy wewnętrzne. Chory może mieć trudności z poruszaniem się, odczuwać drętwienie i porażenia mięśni – mogą nawet wystąpić zaburzenia osobowości i schorzenia na tle psychicznym.
Objawy kiły
W razie wystąpienia niepokojących objawów niezbędna jest konsultacja z dermatologiem wenerologiem lub ginekologiem. Objawy są jednak różne, w dużym stopniu zależą też od etapu choroby – są nieswoiste, co znacznie utrudnia diagnozę. Najczęściej jest to charakterystyczna zmiana pierwotna – u mężczyzn na członku, w kanale odbytu czy jamie ustnej – grudka utrzymująca się około 2-6 tygodni. Z czasem ulega owrzodzeniu i można ją pomylić z opryszczką.
Z kolei u kobiet występuje na szyjce macicy i w okolicy warg sromowych. Krętki bakterii szybko się namnażają, mimo że często chory bagatelizuje te objawy lub nie udaje się do lekarza z powodu zawstydzenia. Tymczasem następnie może wystąpić tzw. osutka plamista na bocznych powierzchniach tułowia i wierzchu kończyn górnych – objawy utrzymują się do kilku tygodni i mogą nawracać. Dodatkowo mogą wystąpić bóle głowy i mięśni, gorączka, ogólne zmęczenie, nadżerki w jamie ustnej czy utrata wagi.
Masz objawy kiły? Skontaktuj się z lekarzem wenerologiem: https://www.dermedica.com.pl
Wojtek B.