Książki akademickie – lepiej uczyć się z książek tradycyjnych czy online?

Dylemat każdego studenta? Każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia, ale warto poznać plusy i minusy obu rozwiązań. Poniżej kilka faktów i porad. 

Wyniki badań jasno wykazują, że lepsze efekty osiągamy, jeśli uczymy się metodą tradycyjną, czyli korzystając z książek. Mimo to większość studentów na co dzień uczęszcza na wykłady i inne zajęcia z laptopem lub tabletem. Kupowanie lub wypożyczanie podręczników jest coraz rzadziej praktykowane – podobnie jak kserowanie notatek. Mało kto je zresztą robi odręcznie.

Korzystają głównie z materiałów w formie elektronicznej, np. skanów, e-booków itd. Jakie są powody? Technologia wciąż idzie do przodu, młodzi ludzie nie znają świata bez urządzeń elektronicznych, ale jest to też tańsze rozwiązanie. Czy się jednak na pewno opłaca? 

Okazuje się, że takie formy nauki są mniej efektywne, a nawet mogą wpływać na obniżenie poziomu edukacji. Popularne skrolowanie ekranu ma destrukcyjny wpływ na naszą umiejętność przyswajania wiedzy i przyswajania szczegółowych informacji. Mimo to większość studentów twierdzi, że woli czytać z monitora i w ten sposób lepiej i szybciej przyswaja wiadomości. Czytanie z ekranu nie zastąpi kontaktu z książką – warto korzystać z urządzeń elektronicznych, ale z rozsądkiem. 

Również wykładowcy chętnie korzystają z udogodnień techniki – komputery, prezentacje multimedialne na tablicach interaktywnych itd. są coraz częściej praktykowane, aby przyciągnąć uwagę studentów, gdyż usprawniają i uatrakcyjniają proces prezentowania wiedzy.

Kar.kw, f: jarmoluk / Pixabay