Metody szybkiej i skutecznej nauki

Zmorą każdego studenta jest nauka do egzaminów. Na szczęście istnieje kilka prostych trików, które uczynią proces nauki szybkim, a przy tym efektywnym.

Wielokrotne powtarzanie tych samych informacji

Ta rada wydaje się oczywista, ale tylko z pozoru. Nie chodzi bowiem tylko o to, abyś codziennie wracał do książki i czytał tą samą informację. Ważne, by po przeczytaniu przetwarzać informacje w głowie, powtarzając je na różne sposoby. Możesz recytować to, czego się uczysz w myślach, na głos, robiąc notatki czy nawet rysując albo ogrywając scenki, jeśli Ci to pomaga. Świetne efekty daje też opowiadanie innym osobom o tym, czego się właśnie nauczyłeś, gdyż mózg angażuje wtedy wiele zmysłów.

Sztuka robienia notatek

Ciężko przejść przez studia bez robienia notatek, ważne jednak jest, w jaki sposób je robisz. Nie warto notować na komputerze. Odręczne pisanie jest wolniejsze, wymaga parafrazowania tekstu i dlatego pomaga w zapamiętywaniu. Nie bez powodu mówi się, że warto robić ściągi, niekoniecznie z nich potem korzystając. Robiąc notatki, użyj kreatywności. Śmiało możesz rysować, używać kontrastowych kolorów czy bazgrać na marginesach.

Dobre skutki przerw w nauce

Informacje muszą mieć czas się utrwalić, a mózg zregenerować. Z tego względu nieocenione będą przerwy w nauce. Wystarczy już 10 minut przerwy pomiędzy nauką różnych partii materiału, by mózg odpoczął. Bardzo dobre efekty daje też połączenie przerwy z krótkim spacerem, ale nie do żadnego hałaśliwego miejsca, tylko najlepiej do parku lub lasu, gdzie spokojnie możemy zebrać myśli, wędrując wśród zieleni.

Jeśli interesuje Cię skuteczna nauka od najmłodszych lat, warto pomyśleć o metodzie Montessori i zajrzeć na stronę www.przedszkole-montessori.wroclaw.pl

Olga / pixa / Free-Photos