Metody szybkiej i skutecznej nauki

Zmorą każdego studenta jest nauka do egzaminów. Na szczęście istnieje kilka prostych trików, które uczynią proces nauki szybkim, a przy tym efektywnym.

Wielokrotne powtarzanie tych samych informacji

Ta rada wydaje się oczywista, ale tylko z pozoru. Nie chodzi bowiem tylko o to, abyś codziennie wracał do książki i czytał tą samą informację. Ważne, by po przeczytaniu przetwarzać informacje w głowie, powtarzając je na różne sposoby. Możesz recytować to, czego się uczysz w myślach, na głos, robiąc notatki czy nawet rysując albo ogrywając scenki, jeśli Ci to pomaga. Świetne efekty daje też opowiadanie innym osobom o tym, czego się właśnie nauczyłeś, gdyż mózg angażuje wtedy wiele zmysłów.

Sztuka robienia notatek

Ciężko przejść przez studia bez robienia notatek, ważne jednak jest, w jaki sposób je robisz. Nie warto notować na komputerze. Odręczne pisanie jest wolniejsze, wymaga parafrazowania tekstu i dlatego pomaga w zapamiętywaniu. Nie bez powodu mówi się, że warto robić ściągi, niekoniecznie z nich potem korzystając. Robiąc notatki, użyj kreatywności. Śmiało możesz rysować, używać kontrastowych kolorów czy bazgrać na marginesach.

Dobre skutki przerw w nauce

Informacje muszą mieć czas się utrwalić, a mózg zregenerować. Z tego względu nieocenione będą przerwy w nauce. Wystarczy już 10 minut przerwy pomiędzy nauką różnych partii materiału, by mózg odpoczął. Bardzo dobre efekty daje też połączenie przerwy z krótkim spacerem, ale nie do żadnego hałaśliwego miejsca, tylko najlepiej do parku lub lasu, gdzie spokojnie możemy zebrać myśli, wędrując wśród zieleni.

Olga / pixa / Free-Photos