Sztuka interaktywna. Od dzieła-instrumentu do interaktywnego spektaklu

Ryszard W. Kluszczyński, profesor, krytyk, kurator sztuki mediów. W Uniwersytecie Łódzkim kieruje Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej. Profesor ASP w Łodzi. Autor wielu książek, m.in. Film – sztuka Wielkiej Awangardy (1990), Awangarda. Rozważania teoretyczne (1997), Obrazy na wolności. Studia z historii sztuk medialnych w Polsce (1998), Film – wideo – multimedia. Sztuka ruchomego obrazu w erze elektronicznej (1999, 2002), Społeczeństwo informacyjne. Cyberkultura. Sztuka multimediów (2001, 2002).
Książka przynosi najpoważniejszą ze wszystkich dotąd napisanych, najbardziej kompleksową analizą fenomenu sztuki interaktywnej. Autor podejmuje w niej próbę odpowiedzi na podstawowe pytania: Kiedy mamy do czynienia ze sztuką interaktywną? Jakie kształty ona przyjmuje? Jak powinniśmy ją badać? Pokazuje jej źródła i konteksty. Analizuje różne koncepcje interaktywności i sztuki interaktywnej, poddaje dyskusji modele proponowane dla jej interpretacji. Przedstawia również własną koncepcję sztuki interaktywnej oraz prezentuje jej strategie. Refleksji historycznej i teoretycznej towarzyszą liczne analizy dzieł sztuki interaktywnej.

Ryszard W. Kluszczyński – najlepszy bodaj w Polsce specjalista zajmującym się formami nowej sztuki, sytuujący przedmiot swoich zainteresowań w szerokim kontekście kulturowym, doskonale zorientowany we współczesnej estetyce i teorii sztuki. Książka Sztuka interaktywna. Od dzieła-instrumentu do interaktywnego spektaklu jest adresowana do środowisk zainteresowanych współczesnymi praktykami nowomedialnymi, do teoretyków, estetyków, krytyków sztuki, kulturoznawców. Sięgnie też po nią chętnie odbiorca zainteresowany przemianami relacji między współczesną nauką a sztuką.
z recenzji
prof. dr hab. Anna Zeidler-Janiszewska
Instytut Kultury i Komunikowania
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie

W książce Sztuka interaktywna. Od dzieła-instrumentu do interaktywnego spektaklu autor – jeden z najwybitniejszych znawców sztuki multimedialnej w Polsce – porusza kluczowe kwestie nie tylko estetyki przekazów multimedialnych, ale również diagnoz szeroko pojętej cyberkultury. Podkreśla, że obecnie sztuka nie ogranicza się tylko do wymiaru artystycznego (…) ma bowiem istotny wpływ na procesy diagnozowania zachowań społecznych w kontekście szerokiego funkcjonowania nowych mediów. Poszczególne części publikacji tworzą swoiste spektrum ważnych punktów odniesienia, które pomagają nam zrozumieć przemiany dokonujące się w obrębie współczesnej kultury (…) W polskiej literaturze przedmiotu brak dotąd rzetelnych i w miarę obszernych omówień tych kwestii. Książka z pewnością stanie się ważną lekturą poszukiwaną przez czytelników zainteresowanych przemianami współczesnej kultury.
z recenzji
prof. dr hab. Eugeniusz Wilk
Instytut Sztuk Audiowizualnych
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Szczegóły:

Autor: Ryszard W. Kluszczyński

Liczba stron: 341
Oprawa: miękka
Format: 176×250 mm

Data publikacji: styczeń 2010
Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-60807-73-6